Seminarski i Diplomski Rad

Organizaciono pnašanje
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 35 | Nivo: Eknomski fakultet, Beograd

Улоге менаџмента предузећа
У условима развијене технологије и тржишног пословања предузећа – менаџмент се развија као метод управљања организационим системима, односно предузећима као носиоцима економских активности.
Менаџмент у ширем смислу означава одлучивање о циљевима предузећа, начину и средствима којима се постављени циљеви могу остварити, као и коришћење резултата пословања предузећа. Менаџмент интегрише и обједињује послове управљања и руковођења предузећима.
Као феномен и категорија савременог пословања, менаџмент се посматра као:
вештина управљања предузећем,
теорија о управљању и
управљачка структура предузећа.
Улога менаџмента као професије долази нарочито до изражаја у условима управљања сложеним предузећима. У корпорацији, на пример, власници капитала као акционари своје управљачке активности делегирају професионалним менаџерима, који су високим зарадама и подстицајима, мотивисани на остваривање што већег профита компаније. Они истовремено сносе одговорност за успешно пословање компаније. Због тога се пред професионалне соиоце функције менанџмента увек постављају бројни и сложени захтеви у погледу знања, вештина и умешности управљања предузећем.
Нивои менаџмента предузећа
Број нивоа менаџмента у предузећу зависи од бројних организационих фактора: врсте и сложености организационе структуре, степена централизације, односно децентрализације, као и ''дубине'' или ''висине'' организације.
Независно од наведених параметара и утицајних фактора, у сваком предузећу се може говорити о неколико нивоа менаџмента. Уобичајене су три основнекатегорије: врховно руководство, средњи менаџмент и тзв. пословни кадар.
Врховно руководство или ''топ манагемент'' у компанији обично чине: председник управног одбора (Sharment of the Board), председник или директор компаније (Chief Executive Officer), потпредседник (Vice – President) и главни оперативни директор (Chief Operating Officer).
Основни задатак ТМ-а је постављање циљева и стратегије организације. Врховно руководство мора имати стратешку визију за сваки посао и подухват компаније. У задатке топ менаџмента спадају и обликовање пословног окружења, распоређивање средстава (алокације ресурса), развијање менаџера средњих и нижих нивоа, обликовање организације, стварање имиџа компаније и контрола пословања.
Средњи менаџмент (Middle Management) сачињавању: директори дивизија (Division Director), менаџери подручја (Area Managers), менаџери фабрика (Plant Managers), као и менаџери одељења (Department Managers). Са диверсификацијом производње и пословања, у дивизионалним организационим структурама, нарочито је изражена потреба за категоријом ''средњих менаџера''. У структури менаџмента, они имају вишеструке улоге: подређених, равноправних и надређених у компанији.
Менаџери средњег нивоа су истовремено и стратези и извршиоци; слично као у спорту, они су и тренери и играчи.
У пословни кадар (First Level Supervisors) спадају нижи менаџери и пословође (Supervisors), руководиоци одељења (Office Managers) и други. Они су у непосредном контакту са извршиоцима послова, па су у могућности да најпрецизније уоче проблеме са којима се предузеће суочава. Овај ниво менаџмента има специфичне послове, обавезе и одговорности, од којих су најважнији оперативни задаци.

---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

 

 

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!